French Open 2020: Ostapenko v Pliskova, plus Djokovic in action – live! | Sport

Today features Novak Djokovic’s 33rd match of 2020 (he has won 31 of the previous 32), against one of his 31 previous victims, Ricardas Berankis, beaten 7-6, 6-4 in Cincinatti back in August. First, though, former world No5 Jelena Ostapenko, now down at No43 and thus unseeded, plays the No2 seed Karolina Pliskova to start proceedings on Chatrier, while on Lenglen the ninth seed, Denis Shapovalov, plays Roberto Carballés Baena, a 27-year-old Spaniard who has never been past the second round of a Grand Slam, and on Simonne Mathieu Petra Kvitova plays the Italian world No94 Jasmine Paolini, whose win over Aliona Bolsova in the first round was her first ever victory at a Grand Slam, for the very first time.

There is a bit of lingering moisture in the air after overnight rainfall, but it isn’t delaying the start of play and we seem unlikely to be bothered by rain today (tomorrow’s forecast is not so encouraging). Today’s order of play, with action on all courts starting at 10am BST:

Court Philippe Chatrier

Jelena Ostapenko (Lat) v (2) Karolina Pliskova (Cze)
Ana Bogdan (Rom) v (4) Sofia Kenin (USA)
(1) Novak Djokovic (Ser) v Ricardas Berankis (Lit)
Pablo Cuevas (Uru) v (5) Stefanos Tsitsipas (Gre)

Court Suzanne Lenglen

(9) Denis Shapovalov (Can) v Roberto Carballes Baena (Spa)
Kristyna Pliskova (Cze) v (11) Garbine Muguruza (Spa)
Lloyd George Harris (Rsa) v (7) Matteo Berrettini (Ita)
(14) Elena Rybakina (Kaz) v Fiona Ferro (Fra)

Court Simonne Mathieu

(7) Petra Kvitova (Cze) v Jasmine Paolini (Ita)
Andrej Martin (Svk) v (18) Grigor Dimitrov (Bul)
Alize Cornet (Fra) v Shuai Zhang (Chn)
Alejandro Davidovich Fokina (Spa) v (13) Andrey Rublev (Rus)

Court 2: Bernarda Pera (USA) & Renata Voracova (Cze) v (7) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn), (11) John Peers (Aus) & Michael Venus (Nzl) v Miomir Kecmanovic (Ser) & Casper Ruud (Nor), Aubane Droguet (Fra) & Selena Janicijevic (Fra) v (16) Cori Gauff (USA) & Catherine McNally (USA)

Court 3: (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Maria Sanchez (USA) & Astra Sharma (Aus), Anna Karolina Schmiedlova (Svk) & Katarina Zavatska (Ukr) v Kaitlyn Christian (USA) & Giuliana Olmos (Mex), Marta Kostyuk (Ukr) & Aliaksandra Sasnovich (Blr) v (11) Lucie Hradecka (Cze) & Andreja Klepac (Slo), Ellen Perez (Aus) & Storm Sanders (Aus) v (14) Alexa Guarachi (Chi) & Desirae Krawczyk (USA)

Court 4: Marcos Giron (USA) v Thiago Moura Monteiro (Bra), (8) Kevin Krawietz (Ger) & Andreas Mies (Ger) v Federico Coria (Arg) & Diego Sebastian Schwartzman (Arg), Patricia Maria Tig (Rom) v Christina McHale (USA), Andrea Petkovic (Ger) & Yanina Wickmayer (Bel) v Cornelia Lister (Swe) & Shelby Rogers (USA)

Court 5: (10) Hayley Carter (USA) & Luisa Stefani (Bra) v Aliona Bolsova (Spa) & Ulrikke Eikeri (Nor), Polona Hercog (Slo) v Leylah Annie Fernandez (Can), Irina Bara (Rom) v Alison Van Uytvanck (Bel), Adrian Mannarino (Fra) & Benoit Paire (Fra) v Benjamin Bonzi (Fra) & Antoine Hoang (Fra), Nicholas Monroe (USA) & Tommy Paul (USA) v (4) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Bra)

Court 7: Clara Tauson (Den) v Danielle Collins (USA), (8) Aryna Sabalenka (Blr) v Daria Kasatkina (Rus), Guido Pella (Arg) v (17) Pablo Carreno-Busta (Spa), Rohan Bopanna (Ind) & Denis Shapovalov (Can) v Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA)

Court 9: (20) Christian Garin (Chi) v Marc Polmans (Aus), Nao Hibino (Jpn) v (30) Ons Jabeur (Tun), (22) Dusan Lajovic (Ser) v Kevin Anderson (Rsa), Lesley Kerkhove (Ned) & Bibiane Schoofs (Ned) v Lauren Davis (USA) & Sabrina Santamaria (USA)

Court 10: Anna-Lena Friedsam (Ger) & Katarina Srebotnik (Slo) v Jennifer Brady (USA) & Caroline Dolehide (USA), Ekaterina Alexandrova (Rus) & Oksana Kalashnikova (Geo) v Elsa Jacquemot (Fra) & Elixane Lechemia (Fra), Nikola Milojevic (Ser) v Aljaz Bedene (Slo), (3) Elise Mertens (Bel) & Aryna Sabalenka (Blr) v Irina-Camelia Begu (Rom) & Raluca Olaru (Rom)

Court 11: Kirsten Flipkens (Bel) & Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Kateryna Bondarenko (Ukr) & Sharon Fichman (Can), Nicole Melichar (USA) & Iga Swiatek (Pol) v Xenia Knoll (Swi) & Danka Kovinic (Mne), Daniel Elahi Galan (Col) v Tennys Sandgren (USA), Clara Burel (Fra) & Jessika Ponchet (Fra) v (4) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze), Simone Bolelli (Ita) & Maximo Gonzalez (Arg) v (15) Jurgen Melzer (Aut) & Edouard Roger-Vasselin (Fra)

Court 12: Marton Fucsovics (Hun) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), (29) Sloane Stephens (USA) v Paula Badosa Gibert (Spa), (13) Petra Martic (Cro) v Polina Kudermetova (Rus), Daniel Evans (Gbr) & Hubert Hurkacz (Pol) v (2) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg), (13) Jamie Murray (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Manuel Guinard (Fra) & Arthur Rinderknech (Fra)

Court 13: Tessah Andrianjafitrimo (Fra) & Chloe Paquet (Fra) v Miyu Kato (Jpn) & Tamara Zidansek (Slo), (30) Jan-Lennard Struff (Ger) v Daniel Altmaier (Ger), Laura Siegemund (Ger) v Julia Goerges (Ger), (12) Jean-Julien Rojer (Ned) & Horia Tecau (Rom) v Christian Garin (Chi) & Pedro Martinez Portero (Spa)

Court 14: Jiri Vesely (Cze) v (15) Karen Khachanov (Rus), Kaja Juvan (Slo) v Clara Burel (Fra), (10) Roberto Bautista Agut (Spa) v Attila Balazs (Hun), Anna Kalinskaya (Rus) & Yulia Putintseva (Kaz) v (2) Timea Babos (Hun) & Kristina Mladenovic (Fra)


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *